نمایش محتوا نمایش محتوا

به نام خداوند بخشنده مهربان
آیین نامه  اجرایی  پانزهمین دوره  مسابقات  قرآنی «مدهامّتان»
ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور(فهما)- سال 1400

کسانی که علاقه‌مند به قرآنید و متولّی امور قرآنید، این رشته را رها نکنید، این کار را به‌طور جدّی دنبال کنید. (امام خامنه ای 07 / 02 / 1396)


"مدهامّتان" به معنای "دو  باغ خرم و سبز"  نام  بزرگترین رویداد قرآنی  بچه های مسجد است. پانزدهمین دوره این مسابقات همانند سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا با شیوه ای متفاوت نسبت به چهارده دوره گذشته برگزار می شود. پانزدهمین دوره این مسابقات با توجه به تجربه برگزاری مرحله استانی این مسابقات به صورت مجازی و نقطه نظرات ارزشمند فعالان قرآنی در سراسر ایران اسلامی طرح ریزی شده و از جمله ویژگی های این دوره از مسابقات می توان به اضافه شدن بخش استعداد یابی ویژه کودکان زیر 7 سال و نوجوانان و همچنین ایجاد پیوند بین جلسات سنتی قرآن کریم مساجد و مسابقات قرآنی مدهامّتان  اشاره کرد که جزئیات آن در ادامه حضورتان تقدیم می شود:

هدف: ترویج معارف قرآنی در جامعه، توجه به مساجد به عنوان پایگاه اصلی فعالیتهای قرآنی، تحکیم پیوند مسجد، قرآن و مردم ، کشف استعدادهای قرآنی از جمله اهداف برگزاری این مسابقات قرآنی به شمار می روند.

شرایط عمومی

1. افرادی که در مرحله کشوری  مسابقات مدهامّتان در دو دوره گذشته(سیزدهم و چهاردهم) رتبه اول تا سوم را کسب نموده اند و یا در مسابقات سازمان اوقاف و امورخیریه در دو دوره گذشته (98 و 99 ) رتبه اول تا پنجم ملی یا بین المللی را کسب نموده اند نمی توانند در این مسابقات در همان رشته شرکت نمایند.
2. اجرای تقلیدی صرفاً از الگوهای بارگذاری شده در سامانه می باشد.
3. هر فرد در یک رشته می تواند شرکت کند و می بایست، ابتدای اثر نام و نام خانوادگی، استان، نام کانون و تاریخ بارگذاری اثر را ذکر  نماید.
4. همه فایل های ارسالی باید به صورت تصویری بوده و چهره فرد به طور کامل مشخص باشد.
5.. حداکثر زمان اثر 3  دقیقه و حجم اثر حداکثر30 مگابایت باشد.
6. ضبط فیلم به صورت افقی، بدون حرکت، بدون تدوین و بدون استفاده از میکروفن و سیستم صوتی و فقط با صدای معمولی خود شخص باشد.
7. رعایت موازین و پوشش اسلامی در تمامی مراحل مسابقات از سوی شرکت کنندگان الزامی است.
8. بدیهی است آثاری که فاقد شرایط و ضوابط اعلامی باشند از مرحله داوری حذف خواهند شد.
9. رده های سنی شرکت در مسابقه که به صورت خودکار توسط سامانه تشخیص داده می شود:
 رده سنی زیر 7 سال:متولدین 1394 به بعد
رده سنی 7 تا 16 سال: متولدین1384 تا 1393
رده سنی 17 تا 30 سال: متولدین 1370 تا 1383

ضوابط اجرایی

1. مسابقات قرآنی مدهامّتان به صورت غیر حضوری و از طریق بارگذاری اثر در سامانه بچه های مسجد برگزار می شود.
2. ستاد استان بنابر صلاحدید و تشخیص شرایط می تواند نسبت به برگزاری حضوری مسابقات اقدام نماید.
3. نفر برتر رشته هایی که مرحله کشوری دارند جهت شرکت در مرحله کشوری دعوت خواهند شد.  
4. با توجه به شیوع بیماری کرونا اجرا و ضبط اثر در منزل بلامانع است اما ضبط در فضای مسجد، دارای اولویت و حائز امتیاز بیشتری خواهد بود.
5. شرط احراز رتبه در مرحله استانی و کشوری، کسب حداقل 70 درصد کل امتیازات رشته مورد نظر می باشد.( اگر فردی بالاترین امتیاز را در مرحله استانی کسب کند ولی امتیازش به 70 درصد کل امتیازات نرسد امکان راهیابی به مرحله کشوری را نخواهد داشت.)
6. رشته های ویژه خواهران توسط داوران خواهر ارزیابی و داوری خواهند شد.
7. تجلیل از نفرات برتر و منتخب در مرحله استانی متناسب با تعداد شرکت کنندگان و در صورت کسب حد نصاب امتیاز لازم، انجام می شود.
8- توجه هیئت محترم داوران به جنبه تشویقی و ترغیبی شرکت کنندگان زیر 7 سال مورد انتظار است.

بخش های مسابقه

بخش رقابتی : بخش رقابتی پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان همانند دوره های گذشته در رشته های متنوع برای رده های سنی مشخص ویژه برادران و خواهران مطابق جدول 4 در دو بخش استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

بخشهای ویژه :
جلسات سنتی قرآن کریم : در این بخش قاریان و مرتلان قرآنی، جلسه سنتی قرآن کریم را در مسجد محل با حداقل 7 نفر از کودکان و نوجوانان برگزار می کنند و گزارش جلسات خود را در رواق نور، بخش جلسات سنتی ثبت نمایند. امتیاز برگزاری این جلسات در  انتخاب قاریان و مرتلان ، علاوه بر امتیاز فنی کسب شده در مرحله استانی و کشوری لحاظ خواهد شد. همچنین ضمن تکریم مربیان بهترین جلسات سنتی قرآن کریم با اعزام تیم مستند ساز ، فعالیت های ایشان مستند و در سطح ملی منتشر خواهد شد.
استعدادیابی قرآنی: کودکان زیر 7 سال  شرکت کننده در جلسات سنتی فوق می توانند با ارسال  اثر اجرای زنده و کوتاه  خود در جلسه سنتی قرآن در این بخش شرکت نمایند. استعداد های برتر در ویژه برنامه های قرآنی مجازی و حضوری، دعوت شده و از محتواها و برنامه هایی که به  منظور رشد و  پرورش ایشان در نظر گرفته شده است بهره مند می گردند.

 

نحوه شرکت در مسابقه
حضوری : با توجه به شیوع ویروس کرونا، فقط مرحله نهایی برخی رشته ها مطابق با جدول فوق به صورت محدود و با رعایت دستور العمل های بهداشتی به صورت حضوری برگزار خواهد شد. پس از برگزاری مرحله استانی، با توجه به شرایط و تعداد شرکت کنندگان در هر رشته از نفرات برتر  برای شرکت در مرحله کشوری دعوت به عمل خواهد آمد.
مجازی: به منظور شرکت در مسابقات قرآنی مدهامّتان مطابق با جدول فوق، علاقه مندان می توانند پس از ثبت نام در سامانه بچه های مسجدbachehayemasjed.ir)) و عضویت در کانون فرهنگی هنری مسجد خود، در ناحیه کاربری به بخش فعالیت های من مراجعه نموده و با انتخاب مدهامّتان به صفحه ارسال فایل هدایت شوند.
مهم: شرکت کنندگانی که به عنوان سفیران مدهامّتان، بیش از ده نفر از اعضای کانون را به شرکت در مسابقات دعوت کنند و شماره همراه ایشان در فرم  ارسال اثر مدهامّتان ثبت شود متناسب با امتیاز شرکت کنندگان از جوایزنقدی و خدمات ارزنده قرآنی و فرهنگی بهره مندخواهند شد.
مجازی(LMS): مسابقات مفاهیم و حفظ جزء 30 از طریق سامانه آموزشی بچه های مسجد (LMS) برگزار می شود.علاقه مندان برای شرکت می توانند پس از ثبت نام در سامانه بچه های مسجد و عضویت در کانون فرهنگی هنری مسجد خود، در ناحیه کاربری به بخش فعالیت های من مراجعه نموده و در قسمت مدهامّتان در رشته های مذکور ثبت نام نمایند سپس با انتخاب قسمت آزمون ها و مسابقات به سامانه (LMS) هدایت شده و در آزمون شرکت کنند
ارتباط تصویری: در صورت تداوم محدودیت های کرونایی مرحله استانی رشته حفظ مسابقات قرآنی مدهامّتان به صورت زنده( وبیناری) در بستر اسکای روم برگزار می شود.علاقه مندان برای شرکت می توانند پس از ثبت نام در سامانه بچه های مسجد و عضویت در کانون فرهنگی هنری مسجد خود، در ناحیه کاربری به بخش فعالیت های من مراجعه نموده و در قسمت مدهامّتان در رشته های مذکور ثبت نام نمایند . لینک شرکت در مسابقه از طریق پیامک برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.

نحوه داوری مسابقات در مرحله استانی
تولید اثر : در رشته هایی که شرکت کنندگان اثر خود را در سامانه بارگذاری می کنند(قرائت تحقیق، قرائت تقلیدی، اذان، مکبری ، قرائت نماز، تلاوت نور) کارشناس استان موظف است بلافاصله آثار را برای تیم داوری ارسال نموده و نمرات را از داوران اخذ و به تفکیک مواد هر رشته در سامانه ثبت نماید. در پایان لیست ریز نمرات را با تأیید هیئت داوران استانی به ستاد ارسال نماید. هر استان حداکثر دو تیم داوری 3 نفره(خواهران و برادران) از جمع داوران مطرح استانی متناسب با مواد رشته های قرآنی، انتخاب نماید و به منظور دعوت از اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد استان یک کلیپ یک دقیقه ای از ایشان ضبط و منتشر نمایند.
(LMS) : رشته های  مفاهیم و حفظ جز 30، از طریق سامانه آزمون های بچه های مسجد برگزار می شود و به صورت سیستمی نمرات افراد شرکت کننده اعلام خواهد شد.
ارتباط تصویری : در صورت تداوم محدودیت های کرونایی مسابقات حفظ از طریق وبینار و با حضور داوران حفظ در محل ستاد استان برگزار خواهد شد. بدیهی است در صورت امکان، برگزاری مسابقات حضوری دارای اولویت است.

کمیته محتوایی برگزاری مسابقات