قلم خبرنگار مي تواند جريان ساز باشد

قلم خبرنگار می تواند جریان ساز باشد

تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
حيدري با بيان‌اينكه حرفه خبرنگاري حرفه‌اي جريان‌ساز است، گفت: كليشه‌ها، حاشيه‌ها، حذف واقعيت‌ها، ذكر مدح و ثناي بي رويه از اشخاص، تجارت خبر و ... حدود و اصول حرفه‌اي خبرنگاري را زير سوال مي‌برد.

 


به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور «لادن حیدری» در نخستین گردهمایی مشترک خبرنگاران ستادی و استانی خبرگزاری شبستان که امروز (۰۹۱۲۵۳۳۴۹۰۰، 14 مرداد ماه) در مجتمع باغ زیبای تهران برگزار شد، با ابراز خرسندی از کاهش چشمگیر رتبه خبرگزاری شبستان در الکسا، اظهار کرد: امید است در چشم انداز آینده شاهد رشد هر چه بیشتر خبرگزاری شبستان باشیم.

 

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه حرفه خبرنگاری حرفه ای جریان ساز است، گفت: تحولات در جریان های سیاسی به گزارش یک خبرنگار است که انعکاس می یابد و این قابل تامل است که یک خبرنگار قلمش اش جریان ساز باشد.

 

حیدری تصریح کرد: خبرنگار رابط میان مردم و دولتمردان است و بر اساس تیزبینی و نوع نگاهش قلم می زند. بسیاری از تصمیمات بر اساس قلم و گزارش خبرنگار شکل می گیرد در واقع خبرنگار حقوقی بر گردن دولت دارد. خبرنگار وجدان بیدار ملت است انتظارات مردم را می بیند و گزارش می کند.

 


وی ادامه داد: خبرنگار نگهبان قانون است و همیشه در صحنه های سخت و رویدادها و اتفاقات تلخ و شیرین کشور این خبرنگاران هستند که با حضور در صف اول همه اخبار و رویدادها را منعکس می کنند مثل سیل، زلزله و فرو ریختن ساختمان پلاسکو ...

 

حیدری با بیان اینکه خبرنگاران رسالت خود را همواره در کنار مردم بودن می بینند، ابراز کرد: خبرنگاران وقایع را ثبت می کنند و عملا این کار به معنای نوشتن تاریخ است بسیاری از اصلاحات تصمیمات سازنده و حتی تکمیل قوانین مرهون نگاه های تیزبین و گزارش های خبرنگاران است.


معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: همه می دانیم خبرنگار بیش از دیگران در معرض خطر است چون گاهی گزارش ها و اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار می گیرد، و همین مسئله باعث می شود که بدانیم پایبنید به وجدان و رسالت در خبرنگاری بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است چراکه ارتباط مستقیم با حق الناس دارد.


وی تاکید کرد: حساسیت های این حرفه شاید در دیگر مشاغل دیده نشود، رسانه جایگاه ویژه ای دارد و خبرنگار باید به این جایگاه پایبند باشد. حذف کلیشه ها، پرهیز از حاشیه ها، حذف واقعیت ها، ذکر مدح و ثنای بی رویه از اشخاص، تجارت خبر و ... حدود و اصول حرفه ای خبرنگاری را زیر سوال می برد و خبرنگار باید به این اصول پایبند باشد.

 

 حیدری با بیان اینکه آموزش و مهارت آموزی در حرفه خبرنگاری از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: خبرنگار بدون این دو مولفه نمی تواند ایده آل باشد . بخشی از این آموزش مرهون تلاش های شخص خبرنگار است.

 

 

 وی با اشاره به جایگاه مهم خبرگزاری شبستان خطرنشان کرد: این رسانه با توجه به اینکه در کنار مجموعه ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و نیز در دل مسائل مذهبی فعالیت دارد پایبندی به اصول دینی در آن بیش از رسانه های دیگر است.

 

حیدری خطاب به خبرنگاران تاکید کرد: برای تاثیرگذاری این رسانه دینی با احساس مسئولیت و ارتقای توانمندی هایتان تلاش کنید.

 

 

پایان پیام/