برگزاري دوره آموزشي و توانمندسازي مربيان سرود كانون‌هاي مساجد كشور

برگزاری دوره آموزشی و توانمندسازی مربیان سرود كانون‌های مساجد كشور

تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
سعادتي گفت: نگاه ما به مسئله سرود علاوه بر ارتقا و تقويت جايگاه هنر در برنامه ها و فعاليت‌هاي كانون‌هاي مساجد، يك نگاه تربيتي است. ما به مسئله سرود به عنوان يك موضوع كاملا تربيتي و انسان‌ساز مي‌نگريم.

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی‌کانو‌‌ن‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «سعید سعادتی» با اشاره به اجرای طرح ملی «هوای تازه» با محوریت سرود، اظهار کرد: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تعالی بخشیدن به هنر موسیقی کشور، پرداختن به هنر سرود آن هم در قالب یک کار گروهی در اماکنی چون مسجد و مدرسه می تواند نقش تربیتی مناسبی را ایفا کند.

 

معاون فرهنگی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: از این رو با تاکید بر استفاده از مفاهیم و آموزه‌های ارزشی برگرفته از مؤلفه های دینی پرداختن به این هنر در شرایط امروز جامعه، بسیار ضروری و غیر قابل انکار است. طرح ملی هوای تازه با هدف توسعه کمی و کیفی سرود مساجد کشور پس از ساعت‌ها کار کارشناسی توسط کارشناسان متعهد عرصه سرود کشور و پیشکسوتان این حوزه در شش گام عملیاتی تهیه و تدوین شده و هم اکنون در حال اجرا است.

 

وی افزود: نگاه ما به مسئله سرود علاوه بر ارتقا و تقویت جایگاه هنر در برنامه ها و فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد یک نگاه تربیتی است. ما به مسئله سرود علاوه بر یک هنر دینی و انقلابی به عنوان یک موضوع کاملا تربیتی و انسان ساز می‌نگریم به گونه‌ای که استفاده از این هنر متعالی می‌تواند در جذب حداکثری نوجوانان و جوانان به مساجد و همچنین تربیت آنها در ابعاد مختلف موثر باشد.

 

سعادتی یادآور شد: هنر سرود یک هنر ترکیبی است. ترکیبی از «شعر و ادبیات»، «ملودی و موسیقی»، «حرکات و رفتارهای نظام‌جمع» ، «فعالیت های نمایشی و...»  و این ویژگی سرود را از دیگر هنرها و رشته‌های هنری متمایز می کند.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانونهای مساجد کشور خاطرنشان کرد: ما در اعضای گروه‌های سرود خصلت‌های رفتاری و اخلاقی مانند «روحیه کار جمعی»، «نظم»، ، «تبعیت»، «تمرکز»، «مهارت گوش دادن»، «قدرت کلام»، «تحمل یکدیگر»، «اخلاص»، «صبوری»، «پشتکار»، «مشورت و همدلی» را مشاهده می‌کنیم که به عنوان سجایای اخلاقی و رفتاری در اعضای گروه سرود نهادینه می‌شود .

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: علاوه بر این سرود به عنوان یک هنر پیشران بعد از انقلاب اسلامی مطرح شده است که از دوران شکل‌گیری انقلاب ، دوران هشت سال دفاع مقدس، در حماسه‌آفرینی ها و راهپیمایی‌های مردمی، و در جریان‌های فرهنگی مانند مناسبت‌های ملی مذهبی، همواره نقش‌آفرین، جریان‌ساز و تاثیرگذار بوده است.

 

سعادتی ادامه داد: سرود یکی از هنرهای نافذ، ماندگار، شوق انگیز، شورآفرین و هویت بخش است که می تواند در راستای ارتقای فرهنگ عمومی و نهادینه شدن آموزه‌های دینی و سجایای اخلاقی در سطح جامعه موثر باشد.  سرود می تواند در عرصه جدید به عنوان یک هنر انسجام‌بخش و هویت آفرین به شرطی که برگرفته از فرهنگ توده‌ای و مطالبات مردمی باشد و از سوی دیگر بر اساس ذائقه های نسل نو و با استفاده از ابزارهای نوین هنری تنظیم شود، در ایجاد انسجام ملی و وحدت آفرینی و بسیج مردمی اثرگذار باشد.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد افزود: مخاطبین سرود می‌توانند آحاد جامعه از پیر و جوان، از مرد و زن، از شهری و روستایی، از اقوام و مذاهب مختلف باشند. اما اعضای گروه سرود از طیف های سنی نوجوانان و جوانان انتخاب می‌شوند که در این راستا طرح هوای تازه با هدف ساماندهی و رسمیت بخشی و توسعه کمی و کیفی گروه های سرود کانون های مساجد کشور در شش گام، طراحی و اجرایی شده است.

 

سعادتی تصریح کرد: امیدواریم با تخصیص اعتبار و پشتیبانی‌های لازم تا پایان سال بخشی از این طرح عملیاتی شود. البته در اینجا از اهتمام ویژه اعضای شورای سیاستگذاری و حمایت‌های بی‌دریغ رئیس ستاد در خصوص هنر متعالی و دینی بالاخص رشته سرود، تشکر کرده و برای همه مربیان دلسوز و سخت‌کوش گروه های سرود مساجد کشور که به صورت جهادی، خودجوش و داوطلبانه در این عرصه تلاش می‌کنند آرزوی توفیق روز افزون دارم. مسلما اعتلای سرودهای انقلابی نیازمند توجه رسانه ملی و حمایت‌های مادی و معنوی ائمه محترم جمعه و جماعت و هیئت امنای مساجد و تشکل‌های فرهنگی مساجد است. در همین راستا از اقدامات شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور مبنی بر استفاده از ظرفیت گروه‌های سرود کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تقدیم می‌کنم امید است که بتوانیم با همدلی، هم اندیشی، پشتکار و همت مضاعف شاهد اعتلا و نقش آفرینی گروه های سرود همچون دهه‌های ۶۰ و ۷۰ باشیم.

 

 

پایان پیام/