تاریخ انتشار: 1398/1/20 16:52

شهيد آويني،خالق آثار هنري با رويكرد قرآني


آثار هنري شهيد سيد مرتضي آويني از حيث كميت، تنوع موضوعات ،عمق معنا و اصالت تفكر و شيوايي بيان مجموعه اي اعجاب‌آور است در حالي كه سرچشمه‌ اصلي تفكر او به قرآن، نهج‌البلاغه، كلمات معصومين (ع) و آثار و گفتار حضرت امام(ره) باز مي‌گردد.
شهيد آويني،خالق آثار هنري با رويكرد قرآني

دسته بندی: اخبار /

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، شهید سید مرتضی آوینی در شهریور سال 1326 در شهر ری متولد شد.

وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ خود را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند و سپس به عنوان دانشجوی معماری وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی معماری را کنار گذاشت و به اقتضای ضرورت‌های انقلاب به فیلمسازی پرداخت.

سید مرتضی آوینی، بیستم فروردین 1372 در فکه و در حال ساخت مجموعه مستند و تلویزیونی روایت فتح، بر اثر برخورد با مین‌های باقیمانده از زمان جنگ به شهادت رسید.

پیکر شهید سید مرتضی آوینی 22 فروردین با حضور مقام معظم رهبری و هنرمندان و نویسندگان تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد و هر سال در این ایام که مصادف با سالروز این شهید بزرگوار است جمعی از جوانان عاشق بر سر مزارش در قطعه 29 بهشت زهرا جمع شده و یادش را گرامی می دارند.

**بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره شهید آوینی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز دوم اردیبهشت سال 1372 در دیدار با خانواده شهید آوینی گفتند: خداوند ان شاالله این شهید را با پیغمبر محشور کند. من حقیقتا نمی دانم چطور می شود انسان احساساتش را در یک چنین مواقعی بیان و تعبیر کند؟ چون در دل انسان یک جور احساس نیست. در حادثه شهادتی مثل شهادت این شهید عزیز چندین احساس با هم هست. یکی احساس غم و تاسف است از نداشتن کسی مثل سید مرتضی آوینی. اما چندین احساس دیگر هم با این همراه است که تفکیک آنها از همدیگر و بازشناسی هریک و بیان کردن آنها کار بسیار مشکلی است.
به هر حال امیدواریم که خداوند متعال خودش به بازماندگانش به شما پدرشان، مادرشان، خانمشان، فرزندانشان. همه کسانشان به شما که بیشترین غم و سنگین ترین غصه را دارید تسلی ببخشد. چون جز با تسلی الهی دلی که چنین گوهری را از خودش جدا می بیند واقعا آرامش پیدا نمی کند. فقط خدای متعال باید تسلی بدهد و می دهد.

پایان پیام/